Kas yra probiotikai? Kokia jų nauda organizmui?
Probiotikai – tai gyvi mikroorganizmai. Probiotikai naudojami tinkamais kiekiais yra naudingi žmogaus, kuris juos vartoja, sveikatai. Probiotikai veikia trejopai: naikina patogeninius ar tariamai patogeninius mikroorganizmus, stimuliuoja imunintetą ir biocheminius procesus, neutralizuoja ir kompensuoja sutrikusių organų veiklą. Probiotikai reguliuoja virškinimo trakto biologinius procesus, saugo nuo žarnyno ligų. Taip pat probiotikai turi teigiamos įtakos žarnyno metabolitiniams pokyčiams, gerina maisto medžiagų pasisavinimą, didina organizmo atsparumą. Probiotikai patekę į virškinamąjį traktą konkuruoja su patogeninėm bakterijom bei padengia epitelį plonu naudingu gerųjų bakterijų sluoksniu, tokiu būdu yra užkertamas kelias patogeninėms bakterijoms prisitvirtinti ir daugintis virškinimo trakte. Probiotikai slopina patogeninius mikroorganizmus tokius kaip E. Coli, Salmonella, Clostridium perfringens, Staphylococcus aureus bei kitus patogenus.
Kas yra Enzimai ir kuo jie svarbūs?
Enzimai – ne tik virškinimo pagalbininkai, bet ir organizmo valymo meistrai. Geriausias jų šaltinis? Švieži vaisiai ir daržovės! Deja, šiandieninis maistas dažnai yra perdirbtas ir netenka savo gyvybinės esmės – enzimų. Enzimų trūkumas organizme iškraipo natūralius procesus. Virškinimo fermentų stoka, pavyzdžiui, gali sukelti virškinimo trakto sutrikimus ir netgi neigiamai paveikti imuninę sistemą. Enzimai taip pat yra esminiai detoksikacijos procese, padeda skaidyti ir šalinti organizmo toksinus. Fermentų trūkumas gali ilgai likti nepastebėtas, nes organizmas kompensuoja trūkumą vidiniais mechanizmais. Pirmieji simptomai – bendras silpnumas, nuovargis, bloga nuotaika. Tai rodo, kad organizmas neturi pakankamai svarbių maistingų medžiagų. Enzimai yra gyvybės palaikymo sistema mūsų kūne, atliekantys svarbų vaidmenį įvairiuose biologiniuose procesuose. Jų pakankamas kiekis yra būtinas sveikam ir ilgam gyvenimui. Rinkitės teisingą mitybą ir fermentuotus gėrimus, kad išlaikytumėte sveiką ir energingą organizmą!
Kaip vyksta fermentacija?
Fermentacijos proceso metu gerosios bakterijos įsisavina ne tik medų, kuris yra neatsiejama fermentacijos dalis, bet ir angliavandenius, esančius vaisuose bei daržovėse. Medus rauginimo procese naudojamas tam, kad pagreitinti fermentacijos procesą, taip pat jis yra kaip maistinė medžiaga gerųjų bakterijų koncentracijos sustiprinimui ir padidinimui. Fermentavimo procese, naudojamas specialus fermentacijos būdas, kuris gerųjų bakterijų kolonijas padaro stipriomis. Mūsų gėrimai į butelius yra išpilstomi, kai slėgis pasiekia ribą, kurioje nebegali išgyventi patogeninės bakterijos.
Fermentacijai naudojame vienas stipriausių bei aktyviausių gerųjų probiotinių bakterijų padermių – „štamus“. Jų dėka visi mikroelementai, mineralai bei enzimai, esantys fermentuojamuose produktuose, prisotina mūsų enzimų koncentratą. Jis yra termiškai neapdorotas, todėl jame esantys enzimai išlieka. Naudingu mikroorganizmų kiekiu fermentuotas probiotinis enzimų koncentratas gerokai lenkia raugintų kopūstų sultis, kurios nuo seno laikomos gerųjų bakterijų šaltiniu.